15 жовтня 2024 року psychiatry@pdmu.edu.ua (0532) 64-81-60

28 вересня по 1 жовтня 2023 року у Відні (Австрія) відбувся 23-й Всесвітній конгрес Світової асоціації психіатрії (23rd WPA World Congress of Psychiatry). Надихаюча наукова програма з численними сесіями та лекціями, які висвітлили найважливіші питання психіатрії та психічного здоров’я, об’єднали більш ніж 4000 учасників із 117 країн.

Цьогоріч до Всесвітнього конгресу з психіатрії було залучено студентів-медиків з метою популяризації психіатрії як галузі, мотивації обрання даної спеціальності для подальшої кар’єри та зменшення стигматизації професії. У конгресі взяла участь староста СНГ кафедри психіатрії, наркології та медичної психології, студентка 3 курсу медичного № 1 факультету Поліна Ширай, яка отримала грант на участь за представлену наукову доповідь, виконану під керівництвом професора Андрія Скрипнікова та доцента Дмитра Бойка, на 7-у науково-дослідницькому курсі Української психіатричної асоціації, що відбувся на початку вересня у Польщі.

«Це були 4 неймовірно насичених дні, наповнених психіатрією в усіх можливих контекстах. Тут були і навчальні курси, і наукові доповіді, і безмежний простір для спілкування з фахівцями світового рівня не лише з психіатрії, а й рівноміжних наук, таких, як психологія та нейронауки», - розповідає Поліна.

У межах конгресу було проведено програму для студентів медиків з відпрацювання навичок клінічного інтерв’ю «Аrtistic exercise: power of observation», під час якої Поліні Ширай випала нагода працювати в команді особисто з президентом Світової асоціації психіатрії, професором Афзалом Джаведом. Під час сесії Поліна також мала нагоду особисто поспілкуватися з професором Мухамедом Вакаром Азімом та Говардом Лі, членами робочої групи по студентам-медикам Світової асоціації психіатрії.

Насичена програма конгресу включала багато симпозиумів, під час яких учасники мали змогу обговорити нагальні питання в галузі, оскільки психіатрія та психічне здоров’я зазнають швидких змін в нинішніх умовах. Сьогодні існує підвищений інтерес до реабілітації та психосоціальних втручань, зокрема, й внаслідок продовження російсько-Української війни, яка призвела до значного погіршення психічного здоров’я не лише українців, а й громадян інших держав.

Не менш захоплюючою була зустріч із «живою легендою» Норманом Сарторіусом, колишнім директором Відділу психічного здоров'я Всесвітньої організації охорони здоров'я та колишнім президентом Всесвітньої психіатричної асоціації, під час симпозіуму «Докази прогресу відновлення та антистигми». Під час заходу розглядався новий підхід у галузі психічного здоров’я, який стратегічно спрямований на молодь, медичних працівників, робочі місця та засоби масової інформації. Зазначалося, що сьогодні можна спостерігати значний прогрес в галузі, не- зважаючи на труднощі у боротьбі зі стигматизацією та сприянні одужанню від психічних захворювань.

До слова, психічне здоров’я є необхідною умовою для фізичного здоров’я та відіграє ключову роль у зусиллях, спрямованих на досягнення соціальної інтеграції та справедливості, загального охоплення медичними послугами, доступу до правосуддя та прав людини, а також сталого економічного розвитку.